Çocuklar ve Köpekler

Çocuklar ve Köpekler

Çocuklarla İletişimi En Yüksek Olan Köpek Irkları

Çocuklar ve köpekler… Bir araya geldiklerinde ortaya çıkan görüntüyü hayal etmek bile insanın yüzünde gülümsemeye sebep oluyor. Çocuğunuzun neşeli kahkahası ve köpeğinizin mutlulukla havada salınan kuyruğu… Böyle anları çoğaltmaya ne dersiniz?

Bunun için yapmanız gereken doğru köpeği seçmektir. Ailenizin enerji düzeyi, köpeğinize ayıracağınız yeterli zaman dilimi gibi birçok kriteri göz önünde bulundurmalısınız. Bunun için IRK SEÇİMİ yazımıza ve KÖPEĞİMİ BUL sayfamıza göz atabilirsiniz.

Ama öncesinde birkaç seçim tüyosu verelim:

  • Boyut: Küçük köpekler daha hassas ve kırılgan olurlar. Eğer çocuğunuzun yaşı çok küçük değilse, tercihiniz küçük boy köpeklerden yana olabilir. Eğer çocuğunuzun yaşı küçükse tercihinizi orta veya büyük boy köpekten yana kullanmalısınız. Fakat bunun için de evinizin koşullarına bir göz gezdirin. Orta ve/veya büyük boy bir köpeğe yaşam alanı sağlayacak yeriniz var mı? Bazı büyük köpekler evde yaşam için uygun değildir. Egzersiz ihtiyaçları çok yüksektir ve siz bunu sağlayamazsanız evinize zarar vermeye başlayabilirler. Ailenizin yaşam koşullarına köpeğiniz olmaya aday sevimli dostumuzun uyum sağlayacağına emin olun.
  • Enerji: Bazı köpekler koşmaktan, yürümekten, oyun oynamaktan, yoğun egzersizlerden hoşlanırken; bazı köpekler kucakta durmaktan, tüylü bir yumak olarak yerde yuvarlanmaktan hoşlanırlar. Siz ve aileniz için hangi durum daha mutluluk verici? Karar sizin.
  • Ailenizin Yapısı: Şen şakrak bir aile misiniz, yoksa biraz ciddi mi? Her hafta sonu çayır çimen gezmekten mi hoşlanırsınız, yoksa bana dokunmayın evde keyfim iyi diyenlerden misiniz? Aile mizacınıza uygun köpek seçimi yapmak hem sizi hem de köpeğinizi mutlu edecektir. Örneğin: Border Collie çok enerjik, hareketli, sizle vakit geçirmekten hoşlanan bir ırktır. Eğer siz onu hareketsiz ortama mahkum ederseniz, muhtemelen her iki tarafta sonunda mutlu olmayacaktır. Unutmayın, seçeceğiniz köpeğin de bir kişiliği var ve ne kadar uyumlu olursanız o kadar aile olursunuz.
  • Bakım: Uzun tüylü köpeklerin bakımı daha az aralıklarla yapılabiliyorken, kısa tüylülerin bakımı daha uzun zaman diliminde yapılabilir. Köpeklerin tüy dökme yoğunlukları birbirinden farklıdır. Bu zamanlarda daha yoğun bakım gerektirirler. Köpeğinizi yıkama sıklığınız, köpeğinizin yürüyüş ihtiyacı vs. kısacası köpeğinizin bakımı ile ilgili her şeye ne kadar zaman ayırabileceksiniz? Bu zaman dilimine karşılık gelen bir ırk seçmeniz gerekmektedir.  

Size çocuklarla arası çok iyi olan ırklardan örnekler verelim:

Beagle

Bichon Frise

Cavalier King Charles Spaniel

Chihuahua

French Bulldog

Havanese

Jack Russel Terrier

Maltese Terrier

Pekingese

Pomeranian

Poodle

Pug Mops

Schnauzer- Miniature

Shih Tzu

Spitz

Yorkshire Terrier

Alman Çoban Köpeği

American Bulldog

American Foxhound

Amerikan Cocker Spaniel

Basset Hound

Bernese Mountain Dog

Border Collie

Boxer

Bull Terrier

Cane Corso Italiano

Chow Chow

Doberman Pinscher

English Cocker Spaniel

Golden Retriever

İngiliz Bulldog

Kangal

Labrador Retriever

Rottweiler

Samoyed