Dünyanın En Küçük Köpek Cinsleri

Dünyanın En Küçük Köpek Cinsleri

Birbirinden güzel köpek dostlarımızın arasında öyle küçük olanlar var ki görenleri şaşkına çeviriyor. Küçük köpek cinsleri büyümeyen cinsler olduğundan ömür boyu minik ve sevimli kalıyorlar. 
Tüylerinden bakışlarına kadar hepsinin apayrı özellikleri olur. Vücut biçimleri, surat biçimleri, gözleri, tüy uzunlukları ve tabi ki karakterleriyle birbirinden farklı ve etkileyici küçük köpek cinsi bulunur.
Minik boyutlardaki köpeklerin hepsi çok şirindir. Ancak bazıları ufacık olmalarına rağmen çok kibirli ve gürültücü olabilirler. Kim bilir belki de küçük olmalarını bu şekilde telafi ediyorlardır. Minik bir köpeğin hayatınıza büyük keyif katacağına hiç şüphe yok. Ama önce onları tanımalısınız. Hangisinin ne gibi huyları var, ne gibi ihtiyaçları var bilmelisiniz. Böylece köpek cinsleri küçük sahiplenme konusunda hangi minik dostumuzun size daha uygun olduğun anlayabilirsiniz.

Chihuahua

Küçük köpek ırkları arasında bile en küçük köpek cinslerinden biri olarak bilinen Chihuahua, küçücük olmasına rağmen kocaman bir kalbe sahiptir. Bağlılığı kesinlikle tartışılmaz olan bu minik cep köpeği, adını türünün en eski örneklerinin bulunduğu Meksika eyaleti Chihuahua’dan alır. O kadar küçüktür ki bir çantaya bile kolaylıkla sığabilir.
Büyük şişkin gözleri, yuvarlak elma biçimli kafası ve dik kulaklar ile kendine özgü bir görüntüye sahiptir. Uzun ya da düz kürklü olarak üzere iki çeşidi vardır. Chihuahua, sadık, samimi, oyuncu ve karizmatik kişiliği ile herkes kendine âşık edebilir. Yabancılara karşı oldukça temkinlidir. Ailesini ve arkadaşlarını korur. Havlamaya da eğilimlidir.

Fransız Bulldog

Küçük köpek ırklar arasında en popülerlerinden birisi olan Fransız Bulldog, özellikle dik yarasa kulaklarıyla kendini belli eder. Minyatür bir bulldoga benzeyen bu karşı konulamaz minik köpek, yaramaz ve esprili bir yapıya sahiptir. Keyifli tuhaflıkları olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle de sabırlı bir insan dosta ihtiyacı vardır. 
Sebepsiz havlamak pek tarzı olmasa da Fransız Bulldog sevdiklerini korumak için havlar. Çok fazla alana ihtiyaç duymadığından apartman yaşamına uygundur. Küçük köpek cinsleri satılık bakanlar ya da ilk defa köpek sahiplenecek olanlar için bu cins köpekler ideal bir seçimdir. Özgür bir mizaçları vardır ve bazen inatçı olabilirler. Onları seven insanlar Fransız Bulldog köpekleri yaramaz küçük aptallar olarak tanımlarlar ve onlarsız bir hayat düşünemezler.

Pomeranian

Çok sevilen ve popüler olan küçük köpek cinsleri Pomeranianlar ihtişamlı kürklere sahip olur. Bol tüylü kuyruğu düz durur ve köpeğin sırtına yayılır. Bu kuyruk yapısı da ırka özgü farklı özelliklerden biridir. Minik, tilkiye benzeyen suratı ise müthiş derecede şirindir. Bu cinsin çok farklı renklerde birçok çeşidi vardır. Beyaz olanlar ise en popüler olanlardır.
Meraklı ve uyanık olan bu minik yazamazlar çok sık havlayabilirler. Büyük köpeklere meydan okuma gibi bir durumları da söz konusudur. Genellikle yabancılardan ve gürültülerden şüphelenerek havladıkları görülür. Bir şeyleri öğrenmeyi çok seven Pom’lar doğru eğitimle numaralar öğrenebilirler. Küçük yapılarına rağmen bunun farkında olmayan Pom’lar büyük köpek tavırlarına sahip olabilirler.  

Papillon

Zarif, minik bir prenses olan Papillon, ona Fransızcada "kelebek" anlamındaki adını veren ve onu öne çıkaran kanat benzeri kulaklara sahiptir. Leydilerin ve kralların kucaklarını süsleyen ve tablolarda sıklıkla yer alan eski bir köpek ırkıdır. 
Her ne kadar tablolarda kucakta resmedilseler de pek kucak köpeği sayılmazlar. Avcı ve bekçi içgüdüleri sürekli bir şeyler aramalarına neden olur. İtaat yarışmasında köpek cinsleri küçük ırk birincisi olabilecek kadar itaatkârdır. 
Canlı, enerjik, dışa dönük ve girişken bir arkadaş arıyorsanız Papillon cinsi bir köpekle çok uzun yıllar mutlu yaşayabilirsiniz. Yalnız kalmayı sevmeyen bu minik yaramazlar uzun süre evde olmayanlar için uygun değildir. Papillon’un 1999'da Westminster Kennel Club gösterisinde ilk kez Best In Show'un birincisi olduktan sonra birçok başka yarışmada da birinci olduğunu da belirtelim.

Bichon Frise (Bişon Çuha)

Kabarık beyaz tüyleri ve minik siyah gözleri ile oyuncağa benzeyen Bichon Frise, numaralar öğrenmeyi seven zeki bir köpektir. Onunla ilgili en önemli şey asla yalnız kalmaması gerektiğidir. Ayrılık kaygısından muzdarip olan bir köpek cinsidir. Küçük köpek cinsleri beyaz olanlar arasında bakımı zor türlerden biridir. Özel tüyleri özel tımar ister. Neşeli tavrı bu cinsin en belirgin karakter özelliğidir.
Sevilmeye, ilgi odağa olmaya bayılan Bichon Frise azarlama ve sert davranışlardan çabuk kırılır. Nazik davranılması gereken bir köpektir. Eğitimi çok kolay bu tatlı minikler, diğer küçük köpek ırklarına göre daha az havlama eğiliminde olsalar da kapıya gelen yabancılara her zaman havlarlar.

Boston Terrier

Smokin benzeri işaretlere sahip olmaları Boston Teriyerlerine Amerikan beyefendisi lakabını kazandırmıştır. Büyük güzel gözleri, dik kulakları, kaslı minik vücutlarıyla kendine özgü görünümleri vardır. Kısa burunlu oldukları için horlama ve salya akıtma eğilimleri vardır. Boston Terrier köpek cinsleri küçük tüysüz köpek cinsleri arasında yer alır. Kısa ve parlak tüyler pek dökülmez.
Sevecen ve çok akıllı bir köpek olan Boston Terrier bazen çok inatçı tavırlar gösterebilir. Aşırı egzersiz gereksinimleri olmayan bu minik köpekler apartman yaşamına uygundur. Tipik olarak sessiz olan Boston Terrier  saldırmaya ya da havlamaya meyilli değillerdir. Kısa tüyleri nedeniyle çok sıcak ya da çok soğuk havalara dayanamazlar. Solunum problemlerine yatkın olan bu köpeklerin tasma seçimine ve kullanımına dikkat etmek gerekir.

Shih Tzu

Sevimli yüzleri, uzun güzel tüyleri ile gittikleri her yerde dikkatleri üzerine çeken Shih Tzu ırkı köpekler, kucak köpeği rolüne tam anlamıyla uyarlar. Süs köpeği cinsleri küçük ırklar arasında yer alan bu sevimli miniklerin adlarının anlamı küçük aslandır. Tibet kanişi, kol köpeği gibi lakapları da olan Shih Tzu aslında hiç de küçük bir aslana benzemez. Aşırı ilgi isteyen, nazik, çok sevimli ve muhteşem görünümlü köpeklerdir.
Dost canlısı iyi bir arkadaş olan Shih Tzu, avlanma ya da koruma içgüdülerine sahip değildir. Sürekli bana bak, beni sev der gibi tavırları vardır. Tanıştıkları herkesle çabuk arkadaş olsalar da ilk gördükleri yabancılara havlayabilirler. Yüzlerindeki ve kafalarındaki tüyler çok uzundur. Bu durum da onların uzun kafa tüylerine saç gibi şekil verme keyfini ortaya koyar. 

Pug

İnanılmaz tatlı basık suratlarıyla palyaço köpek lakabını almış olan Puglar, tam anlamıyla iyi bir arkadaştır. Güne 14 saat uyuyabilen bu tatlı minik köpeklerin biraz tembel olduğu söylenebilir. Ama oyun oynamayı da severler. Küçük köpek cinsleri sahiplenme konusunda kararsız kalanlar iyi bir arkadaş olan, fazla havlamayan ve kucakta oturmayı çok seven bu şirin köpeği seçebilir.
Yalnızlıktan ve ilgisizlikten hiç hoşlanmazlar, çok yalnız y da ilgisiz kalırlarsa mutsuz olurlar. Hırıltılı nefes alan bu talkı minik köpeklerin epey horladığını da söyleyelim. Mutlu, meraklı, şaşkın ve oldukça komik bir surat ifadesi vardır. Diller de ağızlarına göre biraz büyük olduğundan daha komik görüntüler doğar. Tam bir sevgi köpeği olan Pug, insan dostunun yanından hiç ayrılmaz.

Yorkshire Teriyeri

Teriyer grubunun en küçük üyesi olan Yorkshire Terrier inanılmaz derecede sevimli bir köpektir. Pürüzsüz ipeksi saçları yerlere kadar uzayabilir. Yani eğlenceli saç stilleri için ona tokalar takabilirsiniz. Her yere götürülebilecek minik çanta köpeği olan Yorkshire Teriyeri, biraz küstah ve kibirli olabilir.
Aşırı havlama ve ayrılık kaygısı sorunları vardır. Yabancılara ve diğer evcil hayvanlara karşı şüpheli, agresif davranabilirler. Yorkshire Terrier’i en küçük köpek ırkları arasında çok popülerdir. Güzel kıyafetler giyip alımlı ve kibirli şekilde ortada dolaşabilir. Saçlarını köpek kuaföründe yaptırabilir. Biraz şımarık ve küstah olsa da mükemmel bir arkadaştır.

Pekinez

Uzun yeleler ile aslan köpekleri olarak tanınan Pekinezler zeki, sevgi dolu ve sadık minik köpeklerdir. Çok şirin minik bir suratı ve upuzun saçları vardır. Herkese değil ama kendi insan dostlarına karşı çok sevecenlerdir. Uyanık ve meraklı bu küçük dostumuz tehlike hissettiğinde alarm vermek için havlar. Küçük süs köpeklerinden olan Pekinezler, harika aile köpekleridir.
Tam bir kucak köpeği olan bu minik tatlı köpekleri yanınızda her yere götürebilirsiniz. Süslenmeyi ve ilgi görmeyi seven Pekinize köpeğinizi giydirebilir, süsleyebilirsiniz. Bu cins köpeklerin fazla egzersize ihtiyacı yoktur ama oyun oynamayı da severler. Eğitilmesi de pek kolay olmasa da iyi eğitimle birkaç numara öğrenebilir. Aşırı sıcaktan çok etkilendiklerinden sıcak havalarda onlara dikkat etmek gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Küçük Köpek Cinsleri Fiyatları

Küçük köpeklerin sevimliliği ve bakımının büyük cinslere göre nispeten kolay olması, onların daha fazla sevilmesine ve tercih edilmesine neden olur. Cins köpeklerin fiyatları çeşitli unsurlara göre değişiklik gösterir. Eğitimleri, yaşları ve seceresi bu köpeklerin fiyat aralıklarının değişmesine neden olur.

En Küçük Köpek Cinsi Nedir?

En küçük köpek cinsi Chihuahua ırkıdır. Anavatanı Meksika olan bu ırkın ortalama ağırlığı 3 kg civarında iken boyu ise 23 santim kadardır.

Hangi Cins Köpekler Büyümez?

Büyümeyen köpek cinsleri Pug, Shih Tzu, Toy Poodle ve Malta terrier cinsleridir.

Hangi Küçük Köpek Irkları Beyazdır?

Tüyleri beyaz olan köpekler en çok sahiplenilen ve tercih edilen köpeklerdir. Beyaz tüylü olan köpekler Samoyed, Amerikan Eskimo, Maltese, Bichon Havanese, Bolognese Dog, Komondor, Japon Spitz, Büyük Pirene, Kyüshü ve Batu Highland Beyaz Teriyeri sayılabilir.