Hipoalerjenik Köpek Irkları

Hipoalerjenik Köpek Irkları

Alerjisi Olanlar İçin Hipoalerjenik Köpek Irkları

Alerjiniz var ama köpeklerden vazgeçemiyorsunuz, evde olan köpeğinizin alerjinizi tetiklediğini fark ettiniz. Yapmanız gereken köpeğiniz yok ise daha az tüy döken küçük ve orta boy bir ırk seçmek; köpeğiniz var ise birkaç püf noktayı göz ardı etmemek. Az tüy döken köpekleri birazdan anlatacağız fakat ondan önce birkaç bilgi ve yapmanız gereken birkaç tüyo verelim.

Öncelikle hipoalerjenik bir köpek ırkı yoktur. Eğer bir köpek ırkı hipoalerjenik olarak geçiyorsa; bu demektir ki o köpek ırkı alerjinizi en az tetikleyici bir ırk olacaktır. Bu ırkların genel özellikleri tüylerinin tek katmanlı oluşlarıdır. Alerji onların tüylerinden değil, derilerindeki yağlardan ve/veya salyalarındaki bazı proteinlerden kaynaklanır. Köpeğiniz tüy döküyorsa veya derisinde dökülmeler oluyorsa, alerjinizi tetikleyici bir durum söz konusu olabilir. Eğer küçük bir köpek tercih etmişseniz, büyük köpeğe nazaran daha az tüy dökeceğinden alerjik reaksiyon daha az görülecektir.

Temizlik sizi alerjik reaksiyonlardan çok büyük ölçüde koruyacaktır. Ona yaptığınız çok küçük bir temas sonrası bile ellerinizi hemen yıkamaya, yıkamadan önce vücudunuzdaki bir yerinize dokunmamaya özen göstermelisiniz. Onun yaşadığı alanları sürekli süpürmek, yıkamak, temiz tutmak önemlidir. Özellikle yatağını düzenli olarak yıkamalısınız. Onun evin belli bölümlerine girmemesini sağlamalısınız: yatak odanız, mutfağınız gibi. Gireceği ortamda halı bulundurmamalı, koltuklarınız kumaş kaplı ise koltuklarınıza çıkmasına izin vermemelisiniz. Köpeğinizin bakımına daha fazla özen göstermelisiniz. Sık sık fırçalamak ölü deriyi kolaylıkla atmasına yardımcı olacaktır. Tüy dökme zamanlarına ayrıca itina göstermelisiniz.

Haydi şimdi gelin, az tüy döken küçük ve orta boy köpeklere bir göz atalım:

 • Affenpinscher: Alerjiniz var ise Affenpinscher ile biraz rahat bir nefes alabilirsiniz. Tüm yavru köpekler gibi doğduklarında ölü derileri vardır ve onları temizledikten sonra tüy dökmezler.
 • Basenji: Basenjiler çok temiz bir ırktır, kedi gibi kendini temizleme özelliğine sahiplerdir. Yumuşak ve kısa tüyleri çok az dökülür. Bu yüzden alerjik yapılı kişiler için biçilmiş kaftandır.
 • Bedlington Terrier: Koyun görünümünde olan Bedlington Terrier’ in tüyleri kıvırcık, yün gibi ve sıkıdır. Gerekli tıraşlama ve günlük fırçalama yapıldığı takdirde çok az tüy dökerler. Alerjik insanlar bu ırkı iç rahatlığı ile tercih edebilir.
 • Bichon Frise: Alerjik kişilerin bir diğer tercihi, yumuşak ve ipeksi tüyleri olan Bichon Frise olabilir. Ölü tüyler sıklıkla tarandığı ve fırçalandığı takdirde tüy dökmezler.  
 • Havanese: Havanese’ nin tüyleri Bichon Frise’ ınkine benzerlik gösterir. Tüyleri kabarık ve sıktır. Bu da dökülmesine olanak sağlamadığı için alerjik yapılı insanlar için uygundur.
 • Irish Water Spaniel: Bukle bukle olan tüylerinde dökülme meydana gelmez. Eğer sıklıkla fırçalanır ve ölü deri temizlenirse alerjik insanlar için birebir bir ırktır.  
 • Komondor: Yetişkin bir Komondor tüy dökmez. Tüyleri iki katmandan oluşur. Birinci katman yünlü, ikinci katman kıvırcıktır. Tüyleri sık sıktır. Tüm bunlar tüy dökmelerini minimuma indirir. Alerjik insanların tercihi olabilirler.
 • Poodle: Eğer hafif de olsa bir alerjik yönünüz var ise, Poodle sizin için çok doğru bir tercih olacaktır. Tüyleri gerekli fırçalama ile kolayca ölü deriden ve tüylerden temizlenecektir.
 • Portuguese Water Dog: Tek tüy katmanına sahip olan Portuguese Water Dog alerjisi olan kişiler için çok iyi bir seçim olacaktır. Tüy bakımına özen gösterildiği sürece tüy dökmemesine ilişkin daha iyi sonuçlar alınabilir.
 • Giant Schnauzer: Tüm köpeklerde olduğu gibi Dev Schnauzer’ de tüy döker fakat bu özellikle cüssesine göre oldukça azdır. Bu boyut köpekten hoşlanan alerjik kişiler için Dev Schnauzer’ in tüy dökümü, düzenli tüy bakımı ile çok rahat kontrol altında tutulabilir.
 • Shih Tzu: Shih Tzu’ nun tüy bakımına önem ve özen gösterilirse az derecede dökülen tüyleri alerjik yapıdaki insanlar için tercih sebebi olacaktır.
 • Wire Fox Terrier: Burnundan kuyruğuna kadar yoğun ve dalgalı tüylere sahip olan Wire Fox Terrier’ in tüylerinin yoğunluğu sayesinde tüy dökümü azdır. Yapılan rutin tüy bakımı, alerjik insanlarda avantaj sağlayacaktır.
 • Yorkshire Terrier: Yorkshire Terrierlerin tüyleri çok uzundur, haliyle bu alerjik yapıdaki insanları korkutur. Fakat korkulacak hiçbir sebep yok. Bu ırkın tüy yapısı tek katmandan oluşur. Dolayısıyla eğer düzenli bir bakım yapılırsa tüy dökmezler.