Kabarık Tüylü Köpekler ve Bakımları

Kabarık Tüylü Köpekler ve Bakımları

Kabarık tüylü köpeklere tüy bakımının zor olacağı ve çok tüy dökeceği düşüncesiyle sahip olunmak istenmez. Kabarık ve yumuşak tüyleri sizi cezbetse de kendinizi sürekli tüy fırçalarken, eşyalarınızı temizlerken hayal edersiniz.

Tüy dökme köpeğin cinsine bağlı olarak değişir, tabi ki uzun tüylü köpeklerin tüy dökme olasılığı daha fazladır. Fakat kısa tüylü olan Labrador Retriever’ in kabarık tüylü olan Shih Tzu’ dan daha fazla tüy döktüğünü biliyor muydunuz? Tüm ırklar mutlaka minimum düzeyde dahi olsa tüy döker fakat düzenli yapacağınız bakım ile tüylerin çok kolay üstesinden gelebilirsiniz. Buradaki sihirli kelime ‘rutin’dir.

Kabarık tüylü köpeğinizin bakımını kolay bir şekilde nasıl yapabilirsiniz?

Kabarık tüylü köpeğinizi düzenli olarak fırçalayın:

Uygun fırçalama zaman dilimini oluşturmak için öncelikle köpeğinizin tüylerini tanımalısınız. Bazı köpekler her gün fırçalanmaya ihtiyaç duyarken; bazıları haftada bir, hatta iki haftada bir ihtiyaç duyarlar. Düzenli olarak banyo yaptırın: Köpeğinizin cinsine, aktivite sıklığına bağlı olarak banyo rutininizi belirleyin. Ayrıca veterinerinizin önereceği bir şampuan ve saç kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

Fırçalama için doğru tarak kullanın:

Köpeğinizin tüy katmanı çift mi tek mi? Buna bağlı olarak tarağınızın tipi de değişmelidir. Veteriner hekiminize danışabilirsiniz. Kulak, burun, diş ve tırnak bakımı: Kulaklar ve burun için nemli bir bez kullanın. Dişleri belirlediğiniz rutinde fırçalayın, bu her gün olmak zorunda değildir. Tırnakları kesmeyi ihmal etmeyin.

Köpeğinizin arka kısmını temizlemeyi göz ardı etmeyin:

Uzun tüylü köpeklerde arka kısımlar daha sık kirleneceği için, bu kısımdaki tüyleri kesmek daha doğru bir tercih olacaktır.

Pozitif ve sabırlı olun:

Fırçalanmak, banyo yapmak köpeğinizin çok hoşlanacağı şeyler olmayabilir. Siz tutarlı olur ve köpeğinize olumlu yaklaşırsanız bu zaman dilimi her iki taraf için de daha kolay geçecektir.

İhtiyaç duyduğunuzda yardım alın:

Tüm bu bakımların üstesinden gelemiyorsanız, bu işi profesyonel yapan kişilerden destek alabilirsiniz.

Şimdi kabarık tüylü ünlü köpekleri inceleyelim: