Kısa Tüylü Köpekler ve Bakımları

Kısa Tüylü Köpekler ve Bakımları

Kısa tüylü köpekler, uzun tüylü köpeklere nazaran daha az bakıma ihtiyaç duyarlar. Vakti az olan veya köpeğiyle geçireceği zamanın daha az bir kısmını bakıma harcamak isteyen kişiler için kısa tüylü köpekler iyi birer seçenek olacaktır. Fakat her yazımızda üzerinde durduğumuz gibi köpek seçimi tek bir kritere göre değil, birçok konu bir arada düşünülerek yapılır. Örneğin kişilikleri, egzersiz ihtiyaçları, sizin nerede yaşadığınız gibi. Bunun için IRK SEÇİMİ yazımıza ve KÖPEĞİMİ BUL sayfamıza göz atabilirsiniz. Köpek seçerken tüm koşulları göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Her köpek gibi kısa tüylü köpekler de tüy dökerler fakat uzun tüylü köpeklere göre bu az orandadır. Tüy dökmeyen köpek yoktur ama bu durum oldukça az bir oranda olduğu için yazılarda tüy dökmezler cümlesiyle tanımlanırlar. Tüy dökme oranı genel olarak cinse bağlı olarak değişir. Bazı uzun tüylü köpekler kısa tüylü köpeklere göre daha az tüy dökerler.

Kısa tüylü köpeklerin bakımı oldukça kolaydır. Sert bir fırça ile fırçalamak veya kauçuk bir eldiven yardımıyla temizlemek yeterlidir. Daha sert tüylere sahip olan bir köpeğiniz var ise kılı sert fırçalar işinizi görecektir. Fırçalama yaparken kılların çıkış yönünden dışa doğru fırçalamaya özen gösterin. Fırçalama yaparken, göz ve kulak çevresine dikkat edilmelidir. Ölü deriyi atmak için haftada 1-2 kez taramak yeterli olacaktır. Ayda 1 kez banyo yaptırmak yeterlidir. Dişlerini belirlediğiniz sıklıkla fırçalayabilir ve kulaklarını nemli bir bez yardımıyla silebilirsiniz.

Kısa tüylü köpeklerden bazıları aşağıda yer almaktadır: