Köpekler ve Apartmanda Yaşam

Köpekler ve Apartmanda Yaşam

Hangi Köpek Irkları Apartmanda Rahat Yaşayabilir?

Bir köpeğin bakımını üstlenmek istiyorsunuz fakat bahçeli bir eviniz, geniş bir alanınız yok. Küçük bir apartman dairesinde bir köpek nasıl yaşar ki diyorsunuz. Bazı köpek ırklarının yaşamını sürdürmek için daha da önemlisi mutlu olmak için geniş alanlara gereksinimi yoktur. Özellikle aşağıda bahsedeceğimiz ırklarla apartman dairesinde mutlu mesut yaşayabilirsiniz.

Küçük boy ırklar apartman dairesinde diğer boy ırklara göre daha rahat yaşarlar. Sebebine gelince: yaşam alanları, yatakları vs. orta ve büyük boy ırklara göre daha küçüktür. Dolayısıyla evinizde çok alan kaplamayacaklardır. Egzersiz ihtiyaçları diğer boy ırklara göre daha azdır. Evde yaptıracağınız egzersizlerle, oyunlarla enerji atmalarını çok rahat sağlayabilirsiniz. Ayrıca onları çok rahat kucakta gezdirebilirsiniz. Yalnız tüm bunlar küçük boy bir ırkı almak için yeterli sebep değildir. Lütfen geniş çaplı bir araştırma yapmanız gerektiğini unutmayın. Örneğin istediğiniz köpeğin kişiliği sizinkiyle örtüşüyor mu konusu, küçük boy bir ırk olmasından daha önemli bir konudur. Bunun için IRK SEÇİMİ yazımıza ve KÖPEĞİMİ BUL sayfamıza göz atabilirsiniz.

Orta boy köpek ırklarından bazıları apartman dairesinde mutlulukla yaşayabilir. Özellikle yürüyüş yapmayı seviyorsanız, dışarıda aktivitelerden hoşlanıyorsanız, size çok rahat uyum sağlayacaklardır.

Büyük boy köpek ırkları ise eğer doğru ırkı bulmuşsanız ancak, apartman dairesinde yaşayabilir. Hatta bu eğlenceli bile olabilir. Sadece egzersiz ihtiyacı için dışarı sık çıkarmanız, dökülen fazla tüyleri kabullenmeniz gerekmektedir. Bu ırklar çok aktif olmamalı, sakin mizaçlı ve iyi huylu olmalıdır.

Apartman dairesinde birlikte yaşamaya karar verdiğiniz köpeğin bu doğrultuda eğitim almış olması size rahat bir nefes aldıracaktır. Sürekli havlayan bir köpeği apartman sakinleri çok hoş karşılamayabilirler veya köpeğinizin ani seslere karşı hassasiyeti olabilir. Gürültülü bir caddede oturuyorsanız, bu onu ilk zamanlarda ürkütecektir. Onun her daim yanında olduğunuzu ona hissettirmeniz gerekir. Sevginizi ve ilginizi ondan asla eksik etmeyin.

Şimdi apartman dairesinde yaşamaya uygun birkaç ırka birlikte bakalım: