Köpeklerde Dişi Erkek Seçimi

Köpeklerde Dişi Erkek Seçimi

KÖPEKLERDE DİŞİ Mİ ERKEK Mİ?

Doğru ırka karar verdiyseniz bir diğer aşama cinslerine karar vermektir. Köpeğiniz dişi mi olacak erkek mi? Bunun kararını dişi ve erkeğin özelliklerine, arasındaki farklara bakarak verebilirsiniz. Aşağıda sıralayacağımız bazı özellikler cins seçiminizde size yol gösterici olacaktır:

 Boyut Farkı:

Erkek köpekler hem kilo olarak hem boyut olarak dişi köpeklere nazaran daha fazladır. Evinizin alanının genişliği, kucakta taşıma isteğiniz gibi etkenler seçiminizi etkileyecektir.  

Erkek köpeklerin kızgınlık, dişi köpeklerin adet dönemi:

Erkek köpekler kızgınlık hallerinde (belli bir dönem değildir, her zaman olabilir) agresif ve çok hareketli, heyecan dolu olurlar. Yani aslında her çiftleşmek istedikleri zaman. Evden kaçmaya, sözünüzü dinlememeye, diğer köpeklere saldırganca davranmaya meyillidirler. Kısırlaştırma ancak üremelerini engeller fakat psikolojik olarak bir değişim yaratmaz. Dişi köpekler senede iki kez adet dönemi yaşarlar. Toplamda 14 gün kadar sürer. Bu dönemde gergin, stresli, söz dinlemeyen bir hal alırlar. Ayrıca bulundukları yere kan lekesi bırakırlar. Eğer evin içinde bakacaksanız köpeğinize, bu döneme dikkat etmelisiniz; evinizin çeşitli yerlerinde lekeler görebilirsiniz. Adet sonrasında çiftleşme isteği duyarlar. Bu senede yalnızca iki defadır.

Özgür ruhlu erkekler, evcimen dişiler:

Dişi köpek daha evcimen, uysal, ailesine düşkündür. Eğer çocuk sahibiyseniz tercihiniz dişiden yana olmalı. Hem sözünüzden çıkmamak için elinden geleni yapacaktır hem de çocuklarınıza arkadaş olmak için. Sadıktır ve sevecendir. Erkek köpek özgürlüğüne daha düşkündür, dişi köpeklere nazaran daha söz dinlemezler. Fakat bunların tamamı eğitimle minimuma indirilebilir. Ayrıca evde erkek bir köpeğiniz var ve siz bir erkek köpek daha istiyorsanız, çıkabilecek kavgaları göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.  

Yavru ister misiniz?

Evinizde bir dişi köpeğiniz var ve siz ikinci köpek istiyorsunuz. Daha fazla köpeğiniz olsun istiyorsanız erkek köpek iyi bir seçimdir. Yavru köpek istemiyorsanız dişi köpek doğru bir seçim olacaktır. Erkek köpeğiniz var, dişi köpek almak istiyorsanız fakat yavru istemiyorsanız; mecburen erkek köpeğinizi kısırlaştırmanız gerekecek.  Egzersiz ihtiyaçları: Erkek köpekler dişi köpeklere göre daha fazla egzersize ihtiyaç duyarlar. Buradaki önemli nokta; egzersizlere, aktivitelere yeterli zaman ayırmanız olacaktır. Zamanınızın olmasına bağlı olarak bu bağlamda erkek köpek tercih edebilirsiniz veya zamanım yok diyenlerdenseniz dişi köpek size daha uygun olacaktır.  İş köpeği mi istiyorsunuz? O halde tercihiniz erkekten yana olmalıdır. Erkek köpeklerin dişilere göre güçleri ve dayanıklılıkları daha fazladır. Eğer iş köpeği ve/veya spor için bir köpek arıyorsanız tercihiniz erkekten yana olmalı. Doğru tercih sizi ve köpeğinizi daha mutlu edecektir. Koşulları enine boyuna değerlendirmeyi lütfen ihmal etmeyin. Köpeğinizle mutlu uzun yıllar dileriz.