Köpeklerde Doğru Irk Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Köpeklerde Doğru Irk Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Köpeğimiz eve geldiği ilk andan itibaren, bizim için yaşamımızı paylaşacağımız bir aile üyesidir. O artık bizim için bir yoldaştır. Sevgimize, yaşam alanımıza, sahip olduklarımıza ortaktır. Dolayısıyla hayatımızın her zamanında ve her alanında var olacak olan bu sadık dostlarımızı ve kendimizi daha mutlu etmek adına onları seçerken dikkat etmemiz gereken hususlar vardır. Bunun en birincil şartı yaşam tarzımıza en uygun ve ayak uydurabilecek köpeğin seçilmesidir. Öncelikle bir köpek ile yaşam size uygun mu? Evde yaşayan tüm aile bireyleri köpek isteğinizi onaylıyor mu? Köpeğinizin ihtiyaçlarını (en önemlisi sevgi) karşılayabilecek misiniz? Onunla ilgilenecek yeterli vaktiniz, temel ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli gelir düzeyiniz var mı? Köpeğinizin barınma, yeme-içme, sağlık, eğitim ihtiyaçlarına cevap verebilecek misiniz? Bu soruların cevabı ‘Evet’ ise araştırmaya başlayabilirsiniz. Köpek çeşitleri oldukça fazladır, kendinize en uygun cinsi bulmak için biraz araştırma yapmak ve kendi yaşamınızı ele almak her şeyi çözecektir. Aşağıda bahsi geçen konular araştıracağınız konulardan yalnızca birkaç tanesidir.

  • • İşe yaşadığınız yere uygun ırkları araştırarak başlayın. Apartmanda mı bahçeli evde mi yaşıyorsunuz? Örneğin: Bahçeli ev ise daha hareketli ve bekçi bir köpek size daha uygun olacaktır. Apartmanda yaşıyorsanız egzersiz ihtiyacı fazla olacağı için büyük ırklar size uygun olmayacaktır. Çok egzersize ihtiyaç duymayan küçük bir ırk sizin için daha uygundur. Çok tüy döken ırklardan da uzak durmak isteyebilirsiniz. Uzun tüylü ırklar kısa tüylülere nazaran daha çok tüy dökerler. Dostunuzun gürültücü olup olmadığını, havlamaktan hoşlanıp hoşlanmadığını da göz ardı etmemelisiniz. Malum çevreye verilen rahatsızlık sonunda sizin rahatsızlığınız olacaktır.
  • • Sahip olmak istediğiniz köpek yaşadığınız iklime uygun mu? Sıcak ortamdan mı hoşlanır soğuk iklim ırkı mı?
  • • Çocuğunuz var ise mutlaka çocuklarla iyi anlaşan bir ırk tercihiniz olmalı.
  • • Siz gezmekten hoşlanan bir bireyken, köpeğinizin bir evcimen olmasını tercih etmezsiniz öyle değil mi? O halde aktif bir köpek tercihiniz olmalı. İşleriniz çok yoğunsa ve köpeğinizin egzersizleri, taranması vs. için vakit ayıramayacaksanız, tercihiniz aktif olmayan kısa tüylü bir ırk olmalı.
  • Seçenekler bunun gibi onlarca kez çoğaltılabilir. Çok iyi düşünmeli ve doğru karar vermelisiniz. Seçiminiz için köpek sahibi arkadaşlarınız, veterinerler sizlere yol gösterici olacaktır. Tüm aile bireylerinin ve köpeğinizin mutluluğu için bu ilk ama en önemli aşamaya zaman ayırmanız yerinde bir davranış olacaktır.