Süs Köpekleri

Süs Köpekleri

Süs Köpeği Nedir?

Çoğunlukla boyutları küçük olan köpekler, süs köpeği olarak adlandırılır. Bu sevimli ve minik köpekler, birçok kişi tarafından büyük ölçüde ilgi görür. Süs köpeklerinin özellikleri ırklarına göre farklılık gösterse de genel olarak benzerdir. Genellikle bu köpeklerin bakımı kolay olarak kabul edilir. Ancak birçok köpek ırkında olduğu gibi, süs köpeklerine de gün içinde belli bir zaman dilimi ayırmak gereklidir.

Bu köpeklerin, tüy ve genel sağlık durumlarına göre düzenli aralıklarla aşı ve kontrol için veterinere götürülmesi gerekir. Bunun yanı sıra süs köpeklerinin bakımı da ırklara göre değişiklik gösterir. Süs köpeği kategorisinde yer alan ırkların; beslenme şekilleri, tüy bakımı ve genetik olarak yatkın olduğu hastalıklar farklı olabilir. Bu gibi faktörlere dikkat ederek, kendiniz için uygun köpek cinsini belirleyebilirsiniz. Sitemiz üzerinde yer alan süs köpeği ilanlarını görüntüleyerek, birbirinden sevimli hayvan dostlarımızı ailenizin bir parçası haline getirebilirsiniz.

Süs Köpekleri Evde Beslenebilir mi?

Günümüzde birçok insan, evde beslemeye uygun köpek ırklarını araştırır. Büyük köpek ırkları genellikle bahçeli evler için daha uygunken, küçük ırklar apartman yaşamına kolaylıkla uyum sağlar. Genellikle küçük boyutlara sahip olan süs köpekleri, evde beslemek için oldukça idealdir. Yalnızca birkaç cm boyutlara sahip olan süs köpekleri, apartman hayatına kolay bir şekilde adapte olur.

Süs köpekleri arasında çeşitli ırkların, egzersiz ihtiyacı yüksek olsa da bu ihtiyacı ev içinde karşılamak mümkündür. Bununla birlikte küçük ırklara ait bazı köpeklerin havlama eğilimi yüksek olur. Ancak küçük yaşlarda köpeklere temel itaat gibi gerekli eğitimler verildiği takdirde bu gibi sorunların önüne geçebilirsiniz.

Evde beslemeye uygun süs köpekleri arasında Toy Poodle, Pekingese, Maltese Terrier, Shih Tzu, Pomeranian, Chihuahua gibi ırklar ön plana çıkar. Bu gibi köpek ırkları arasından seçim yaparak, sevimli dostlarımıza yuva olabilirsiniz.

Süs Köpeklerinin Egzersiz İhtiyaçları Ne Kadardır?

Süs köpeklerinin egzersiz ihtiyaçları, ırklara göre farklılık gösterir. Genel olarak ise bu sevimli köpeklerin enerji düzeyleri çok yüksek değildir. Bu nedenle onlar için çoğu zaman evde egzersiz yapmaları yeterli olur. Aynı zamanda köpeğiniz için oyuncaklar alarak, ev içinde enerjilerini atmasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte türlere göre değişmekle birlikte köpeklerin genel olarak günde bir, iki defa dışarı çıkarılması avantaj sağlar.

Süs köpekleri bu esnada tuvalet ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda temiz hava alır ve egzersiz yapar. Öte yandan genellikle küçük yaştaki süs köpeklerinin enerji düzeyi daha yüksekken bu durum köpeklerin yetişkinlik dönemlerinde azalır.

Süs Köpeği Cinsleri ve Özellikleri

Süs köpeği denildiğinde akla Pomeranian, Yorkshire Terrier, Maltese Terrier, Toy Poodle, Shih Tuzu, Şivava gibi birçok farklı cins gelir. Küçük köpek ırkları arasında yer alan her bir köpeğin gerek fiziksel özellikleri gerekse karakter özellikleri farklıdır. Bu doğrultuda köpeklerin özelliklerini dikkate alarak, ailenize katmak istediğiniz ırkı seçebilirsiniz.

Pomeranian

Pomeranian-boo-sus-kopegi

Tıpkı bir oyuncak köpeği andıran Pomeranian ırkı, sevimlilikleriyle birçok kişide hayranlık uyandırır. Ağırlıkları 1 ve 3 kilo arasında değişen bu cinsin boyları 18 - 30 cm aralığında değişir. Bu köpeklerin karakter özellikleri arasında ise sosyal, sevecen ve zeki olmaları yer alır. Öte yandan ailesine çok düşkün olan ve çocuklarla çok iyi geçinen bu ırk, genellikle yabancılara karşı mesafeli bir duruş sergiler. Pomeranian köpeklerinin bakımı ise oldukça kolaydır. Irkın enerji düzeyi yüksek olsa da genellikle enerjilerini ev içinde yapacakları egzersizlerle atabilirler. Bu nedenle onları çok sık dışarı çıkarmanıza gerek olmaz. Bu cinse ait köpeklerin tüylerini haftada birkaç kez taramak yeterlidir. Bunun yanı sıra son derece zeki olan ırk, temel itaat gibi eğitimleri kolaylıkla kavrar.

Shih Tzu

Kökenleri 7.yüzyıla kadar dayanan Shih Tzu ırkındaki köpeklerin Çin’de ortaya çıktığı düşünülür. Aynı zamanda bu köpeklerin, geçmişte Çin saraylarında yaşadığı da rivayet edilir. Küçük köpek ırkları arasında yer alan Shih Tzu, uzun tüylere sahip bir köpektir. Bu nedenle çoğu zaman köpek sahipleri tarafından, köpeklerin kafasında bulunan tüyler bir toka yardımıyla bağlanır. Öte yandan Shih Tzu ırkına ait köpeklerin tüylerinin düzenli aralıklarla taranması önemlidir. Bu köpeklerin ağırlığı 4 veya 7 kilogram arasında, boyları ise 20 - 27 cm civarında değişir. Irkın karakter özellikleri arasında ise zeki, sevgi dolu ve oyuncu olmaları yer alır.

Chihuahua (Şivava )

İsimlerini Chihuahua isimli bir Aztek eyaletinden alan ırk, oldukça küçük ve sevimlidir. Chihuahua cinsi köpeklerin ağırlıkları 1,5 veya 3 kilo aralığında, boyları ise 12 - 13 cm civarındadır. Bu cinse ait köpeklerin tüyleri kısa ve düz olur. Apartman hayatına çok kolay adapte olabilen köpeklerin karakter özellikleri arasında ise inatçı, zeki, cesur ve sadık olmaları yer alır. Şivava ırkına ait köpekler, uzun süre yalnız bırakılmamalıdır çünkü genellikle bu köpekler yalnız kaldığında kaygılanır ve strese girer. Köpeklerin enerji düzeyleri ise genel olarak yüksektir ve sık sık egzersiz yapmaları önerilir. Aynı zamanda bu ırka ait köpekler, küçük çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla çok iyi anlaşamaz. Ancak Şivava cinsi köpeklere küçük yaşlarda eğitim aldırarak bu durumun önüne geçebilirsiniz. Öte yandan bu ırk ailesine çok düşkündür. Bu yüzden küçük boyutlarına bakmaksızın, Şivava cinsi köpekler atılgan bir tavırla ailesini korumak için elinden geleni yapar.

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier cinsi köpekler, Terrier ırkının en küçük köpekleri arasında yer alır. Bu cinsteki köpeklerin ağırlıkları 2 - 3 kg arasında değişirken, boyları ise dişi ve erkeklerde 15 veya 18 cm arasında farklılık gösterir. Köpeklerin karakter özellikleri arasında atılgan ve cesur olmaları yer alır. Oldukça küçük boyutlara sahip olan bu köpekler, sahiplerini korumak için üstün bir çaba sarf eder. Öte yandan bu sevimli köpekler, yoğun koruma içgüdüsü ile başka hayvanlara ve yabancılara karşı saldırgan davranabilir. Bu doğrultuda Yorkshire Terrier cinsi köpeklerin erken yaşlarda eğitim alması tavsiye edilir. Apartman hayatı için son derece ideal olan köpeklerin enerji düzeyleri ise yüksek değildir. Bununla birlikte, bu köpekler soğuk havalara karşı hassasiyet gösterdiği için serin zamanlarda dışarı çıkarılırken kazak, hırka gibi köpek kıyafetlerinden giydirilmesi avantaj sağlar.

Pekingese (Pekinez )

Kökenleri oldukça eski zamanlara dayanan Pekinez ırkı, küçük köpek ırkları arasında yer alır. Köpeklerin ağırlıkları 3 ve 5 kilogram arasında değişir. Boyları ise dişi ve erkek köpeklerde 15 ile 25 cm aralığındadır. Bu köpeklerin tüyleri genellikle beyaz, gri, siyah ve krem rengidir. Pekinez ırkına ait köpeklerin bakımı kolay olsa da köpekler uzun tüylere sahip olduğu için sık sık taranması gerekir. Köpeklerin karakter özellikleri arasında ise sosyal, oyuncu ve son derece sadık olmaları yer alır. Öte yandan Pekingese cinsi köpeklerin koruma özelliği olmasa da, sahiplerine çok düşkün olan köpekler bir tehdit hissettiklerinde havlayarak onları uyarır. Ayrıca Pekinez cinsi köpekler oyun oynamaktan çok hoşlanır. Bu nedenle köpekleriniz için çeşitli oyuncaklar alarak ev içinde onlarla zaman geçirebilirsiniz.

Maltese Terrier

Apartman hayatı için oldukça ideal olan ırk, ilk kez köpek besleyecek kişiler için de uygundur. Maltese Terrirer köpeklerin ağırlıkları 3 - 4 kilo aralığında, boyları ise 10 - 13 cm civarındadır. Bu köpeklerin uzun beyaz ve parlak tüyleri bulunur. Bu nedenle düzenli olarak tüylerinin taranması gerekir. Ayrıca Maltese Terrier ırkına sahip sevimli köpeklerin karakter özellikleri arasında son derece oyuncu ve sosyal olmaları ön plana çıkar. Bununla birlikte bu köpeklerin, yabancılara karşı mesafeli bir tavırları vardır ve pek çok küçük köpek ırkı gibi böyle durumlarda havlayarak sahiplerini uyarırlar. Son derece zeki bir ırk olan Maltese Terrirer köpekler aynı zamanda kolay eğitilebilir. Bu sayede köpeklerinize küçük yaşlarda temel itaat, tuvalet eğitimi gibi eğitimleri aldırabilirsiniz.

Toy Poodle ( Kaniş )

Alman kökenli bir ırk olan Toy Poodle, Fransa’da çok sevildiği için birçok kaynakta Fransa’nın milli köpeği olarak kabul edilir. Bu cinse ait köpeklerin boyları 25 ve 35 cm arasında değişir. Aynı zamanda bu köpeklerin ilgi çekici kıvırcık tüyleri bulunur. Diğer köpek ırklarından farklı olarak Toy Poodle, hipoalerjenik bir köpek ırkıdır. Bu nedenle bu köpeklerin alerji gibi durumlara yol açma ihtimali çok daha düşüktür. Irkın karakter özellikleri arasında ise son derece zeki, sosyal, oyuncu ve akılı olmaları ön plana çıkar. Bu sayede köpekler çok kolay bir şekilde eğitim alabilir ve apartman yaşamına uyum sağlar. Ailesine son derece düşkün olan ırk, aynı zamanda evdeki diğer evcil hayvanlarla da iyi anlaşır. Genel olarak bakımı kolay olan Toy Poodle cinsi köpeklerin tüylerini düzenli aralıklarla taramak ve tıraş ettirmek yeterlidir.