Toy Poodle

Toy Poodle

Kökenleri oldukça eskiye dayanan Poodle ırkı ile ilgili birçok farklı görüş bulunur. Bazı kaynaklarda bu ırkın kökenlerinin Fransa olduğu yazılıyken, bazı kaynaklarda ise bu ırkın Orta Asya’dan geldiği ve Avrupa’nın farklı bölgelerine dağıldığı yazılıdır. 
Geçmişte Antik Mısır ve Roma uygarlıklarının sanat eserlerinde Poodle ırkına benzer köpek figürleriyle sık sık karşılaşıldığı bilinir. Poodle ırkının kökeni ile ilgili öne sürülen tezlerin sonuncusu ise bu ırkın Almanya’da yetiştirildiğidir. Bu ırkın ismi de, Almancada yer alan ve anlamı su birikintisi olan pudelin kelimesinden gelir. 
Poodle ırkı, su kuşlarını avlasın diye geliştirilen bir ırktır. Bununla birlikte küçük köpek ırkları arasında yer alan Poodle, boyutlarına göre standart, minyatür ve toy olarak üç gruba ayrılır. Minyatür ve Toy Poodle cinsinin standart Poodle cinsinden kısa bir süre sonra ortaya çıktığı bilinir. Toy Poodle ırkı, Poodle ırkındaki küçük köpeklerin birbirleri ile melezlenmesinden oluşur. Ayrıca bu sevimli ırk, geçmişte orta ve küçük boyları nedeniyle avcılık dışında trüf mantarı aramalarında da yardımcı olarak kullanılmıştır. 

Toy Poodle Özellikleri

Son derece popüler bir ırk olan Toy Poodle ırkının özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkündür:
Bu sevimli ırkın, fiziksel özellikleri kapsamında değinilmesi gereken ilk nokta tüyleridir. Poddle Toy olarak da nitelendirilen ırkın orta uzunlukta yoğun ve kıvırcık tüyleri bulunur. Ayrıca bu ırkın tüyleri hipoalerjeniktir. Bu nedenle bu ırk, alerjisi olan kişiler için oldukça uygun kabul edilir. 
Bu sevimli cinsin köpekleri yoğun tüy yapısına sahip olmalarına rağmen tüy dökmeyen köpek ırkları arasında yer alır.  
Poodle ırk köpekleri, çevik ve atletik bir vücut yapısına sahiptir. Bu köpeklerin yuvarlak bir yüz yapısı, badem gözleri ve düğme gibi bir burunları bulunur. Köpeklerin kulakları ise büyük ve sarkık yapıdadır. 
Kaniş ırkındaki köpeklerin boyları dişi ve erkeklerde 25-38 cm arasında, ağırlıkları ise dişi ve erkek köpeklerde 2 ile 6 kilogram arasındadır. 
Genel olarak bu ırkın, enerji düzeyi ortadır. Ancak buna karşılık bu ırk, oyun oynamaktan oldukça hoşlanır. 
Bu cins, çok geniş bir alana ihtiyaç duymadığı için apartman yaşamına son derece uygundur. 
Poodle, zeki bir ırk olduğu için bu durum eğitim konusunda da kolaylık sağlar. Bu tatlı ve zeki köpekler, komutlara çok hızlı yanıt verirler.
Bu ırkın koku alma, tat alma ve algılama seviyeleri çok gelişmiştir.
İlk defa hayvan besleyecek olan kişiler için Poodle ırkı, zekâsı ve sevimliliğiyle oldukça idealdir.  

Toy Poodle Boyu

Dünya üzerinde en çok tanınan ve sevilen köpek ırkları arasında yer alan Poodle, çok fazla büyüyen bir ırk değildir. Kaniş olarak da adlandırılan bu ırktaki köpeklerin fiziksel gelişimi 8. Ya da dokuzuncu ayda yavaşlamaya başlar. Yetişkin bir Poodle Toy köpek cinslerinin boyu ortalama 25 ile 38 cm arasında değişir. 

Toy Poodle Karakteri

Kaniş yani Poodle ırkı, Dünya üzerindeki en zeki köpek ırkları arasında yer alır. Bu nedenle bu ırktaki köpeklere eğitim vermek son derece kolaydır. Özellikle tuvalet eğitimi ve temel itaat eğitimi gibi konularda bu köpekler hızlı bir şekilde gelişme kaydeder. Bunun dışında bu ırktaki köpekler, oyun oynamaktan hoşlanan aktif köpeklerdir. 
Ev içinde ya da dışarıda köpeklerinizle, köpek oyuncaklarını kullanarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bunun dışında genel olarak çocuklarla çok iyi anlaşan ve ideal bir aile köpeği olan Poodle ırkının, diğer evcil hayvanlarla arası çok iyi değildir. Bu ırk, kedi gibi kendi cinsinden olmayan evcil hayvanları kovalamaktan ve bunu bir oyun haline getirmekten çok hoşlanır. Tüm bunların yanı sıra herhangi bir tehdit hissetmediği sürece bu ırk çok fazla havlamaz. Bu nedenle Poodle Toy ırkı köpekler apartman hayatı için oldukça uygundur. Genel olarak ise ilk kez evcil hayvan besleyecek kişiler için bu ırkın ideal olduğunu söylemek mümkündür. 

Toy Poodle Bakımı

Kaniş cinsindeki bu köpeklerin bakımında dikkat edilmesi gereken bir çok önemli faktörler bulunur. Poodle Toy ırkının bakımında öncelikle tüy bakımı ön plana çıkar. Bu ırktaki köpeklerin kıvırcık tüyleri, oldukça az dökülür. Ancak bu köpeklerin tüyleri döküldüğü zaman tüy yapılarındaki yoğunluk sebebiyle yere düşmez ve kendi üstlerinde kalır. Bu yüzden Poodle ırkındaki köpeklerin tüyleri haftada birkaç defa taranmalı ve ciltlerinin nefes alması sağlanmalıdır. Bunun dışında bu köpeklerin tüylerinin çok sık olmasa da belli aralıklarla tıraş edilmesi tavsiye edilir. Tıraş işlemini ister kendiniz yapabilir isterseniz de bunun için köpeklerinizi veterinere götürebilirsiniz. 
Bunun yanı sıra bu sevimli dostlarımızın tüylerinin koku yapmaması ve anti alerjik yapıda olması oldukça avantajlıdır. Köpeklerin tüyleri koku yapmadığı için yıkanma ihtiyacı da diğer köpek ırklarına oranla daha azdır. Birkaç ayda bir köpekleri yıkamak, genel hijyenleri açısından yeterlidir. 
Poodle ırkının diş ve ağız sağlığı için ise dişlerinin yaklaşık olarak haftada bir iki defa fırçalanması gerekir. Bunun için köpeklere yönelik üretilen uygun bir diş fırçası satın alabilirsiniz. Aksi takdirde bu ırkın, diş eti hastalıklarına yakalanma olasılığı artar. Poodle ırkındaki köpeklerin genel haftalık bakımında ise tırnakları kesilmeli, göz, kulak ve pati kontrolleri yapılmalıdır. 

Toy Poodle Tüy Döker mi?

Poodle toy cinsi, kıvırcık ve yoğun tüy yapısına karşın tüy dökmeyen köpekler kategorisinde yer alır. Aynı zamanda bu sevimli köpeklerin tüyleri hipoalerjeniktir. Bu sayede alerjisi olan kişiler bile rahatlıkla Poodle ırkına ait bir köpek besleyebilir. 

Toy Poodle Tuvalet Eğitimi

Poodle Toy ırkının tuvalet eğitimini ister bir profesyonelden yardım alarak isterseniz de kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu hususta dikkat edilmesi gereken bazı kilit noktalar bulunur. Ev içinde bir köpeğe tuvalet eğitimi vermek için mutlaka bir tuvalet alanı ayarlanması gerekir. Köpeklerin tuvalet saatini takip ederek, bu saatlerde köpeklerinizi tuvalet alanına yönlendirebilirsiniz. Aynı zamanda köpekleriniz tuvaletini kumuna yaptığı takdirde onları ödüllendirebilirsiniz. 

Toy Poodle Eğitimi

Poodle ırkının son derece akıllı olması eğitimlerini büyük ölçüde kolaylaştırır. Fakat bu köpekler, her şeyi hızlı bir şekilde öğrenebildikleri için iyi şeylerin yanı sıra kötü şeyleri de öğrenme eğilimindedirler. Bu nedenle Poodle Toy ırkının eğitim sürecinde profesyonel destek almak son derece önemlidir. Eğer Poodle Toy ırkına doğru bir eğitim verilemezse, bu ırk ev içinde lider konumda olmak için çaba gösterir. Bu ırktaki köpeklere, tuvalet eğitiminin yanı sıra temel komut ve alan koruma eğitimi de verilebilir. Bu eğitimler, küçük yaşlarda verilirse çok daha etkili olur. Ayrıca bu ırkın eğitim sürecinde ceza sistemi yerine ödül sisteminin uygulanması ve ılımlı yaklaşılması çok daha faydalıdır. 

En Bilinen Toy Poodle Renkleri

Poodle toy cinsi köpeklerin renkleri oldukça çeşitlidir. En sık bilinen tüy renkleri ise siyah, kahverengi, kayısı rengi, krem, gümüş, gri, beyaz, bej, mavi ve kırmızıdır. 
Toy Poodle İsimleri
Poodle Toy cinsi köpeklerinize birçok sayıda farklı isim koyabilirsiniz. Birçok kişi köpeğine isim verirken onun cinsiyetini, fiziksel özelliklerini ve karakter özelliklerini göz önünde bulundurur. Poodle Toy ırkındaki köpeklere genel olarak verilen Türkçe isimlerden bazıları; Şanslı, Kral, Gofret, Duman, Fıstık, Maskot, Zeytin, Karam, Bitter, Leydi, Misket, Pamuk şeklinde sıralanabilir. Bu tarz alternatifler arasından köpeğinize en uyacak ismi seçebilirsiniz. Aynı zamanda köpeğinize yabancı bir isim koymayı da tercih edebilirsiniz. Köpeklere sıklıkla koyulan yabancı isimler arasında; Marley, Max, Oscar, Jack, Oliver, Lucky, Bella, Rex, Barbie ve Cookie gibi isimler yer alır. 

Toy Poodle Fiyatları 2022

Poodle Toy ırkına ait köpeklerin fiyatları köpeklerin yaş ve ay aralığına, tüy rengine, şeceresine, safkan olup olmadığına ve sağlık durumuna göre farklılık gösterir. Genel olarak Poodle cinsi köpekler, pahalı köpek ırkları arasında yer alır. Bu köpeklerin fiyatları 2022 yılında ortalama olarak 10.000 TL ile 20.000 TL arasında değişiklik gösterir. Bu gibi fiyat aralıklarında Poodle Toy cinsi bir köpek alabilir ve bu sevimli canlıları ailenizin bir parçası haline getirebilirsiniz.  
 

Sıkça Sorulan Sorular

Toy Poodle Ne Kadar Büyür?

Bu ırktaki köpeklerin boyları 25 ve 38 cm arasında, kiloları ise yetişkin bir köpek için 2 ve 6 kilogram arasında değişir.

Toy Poodle evde beslenir mi?

Bu sevimli ırktaki köpeklerin enerji seviyesi orta düzeylerdedir. Ayrıca bu köpekler, çok sık havlamazlar. Bu nedenle Poodle ırkı, apartman hayatı için en ideal köpek ırkları arasında yer alır.

Toy Poodle ısırır mı?

Bu cins, genellikle yabancılara karşı mesafelidir. Ancak bu ırka ait bir köpeğin, saldırganlık eğilimi ve ısırma ihtimali oldukça nadirdir.