Daha Az Salya Akıtan Köpek Irkları

Daha Az Salya Akıtan Köpek Irkları

Dostlarımızın salya akıtması durumu; köpek sahiplerinin çok aşina olduğu ve normal olan bir durumdur. Bu, bazen çok sevimli görünmelerini sağlarken bazen de rahatsız edici boyutlara ulaşabilir.

Köpeklerin salya akıtmalarının genel itibariyle üç sebebi vardır: genetik, psikolojik ve patolojik.

Genetik:

Bazı ırklar salya akıtmaya fazla meyillidirler: Akita, American Bulldog, Bernese Mountain Dog, İngiliz Bulldog, Cane Corso Italiano, Doberman Pinscher, Golden Retriever, Great Dane, Mastiff, Rottweiler, Saint Bernard salya akıtma oranı yüksek olan ırklardandır. 

Psikolojik:

Heyecanlandıklarında, korktuklarında, çok sevdiği birini gördüklerinde, gerildiklerinde, yemek yeme vakitlerinde ve daha çoğaltılabilecek birçok anlarda kısa süreli salya akıtmaya sebep olan her şey psikolojik nedendir. Buradaki önemli nokta kısa süreli olmasıdır, kısa süreli bir eylem ise normaldir.

Patolojik:

Diş çürükleri, dil yaraları, ağız içi yaralar, bağışıklık sistemi rahatsızlıkları, bronşit, böcek sokmaları, ağız içi tümörler, zehirlenmeler, dil yaraları gibi sebeplerle artış gösteren salyalardır. Eğer köpeğinizde normalin dışında bir salyalanma gözlemliyorsanız, salyada öncekilere göre değişiklik var ise (renk, koku, kıvam vs.) mutlaka veteriner hekiminize danışmalısınız.

Biz size aşağıdaki listede az salya akıtan köpek ırklarından örnekler vereceğiz:

*Alaskan Malamute

*Beagle

*Bearded Collie

*Belçika Malinois

*Bichon Frise

*Border Collie

*Boxer

*Cavalier King Charles Spaniel

*Chihuahua

*English Cocker Spaniel

*French Bulldog

*Giant Schnauzer

*Havanese

*Jack Russel Terrier

*Maltese Terrier

*Miniature Schnauzer

*Papillon

*Pekingese

*Pomeranian

*Poodle

*Pug Mops

*Samoyed

*Shih Tzu

*Standart Schnauzer

*Tibetan Mastiff

*West Highland White Terrier

*Yorkshire Terrier