Uzun Tüylü Köpekler ve Bakımları

Uzun Tüylü Köpekler ve Bakımları

Uzun tüylü köpekler, hele de bakımlı tüylere sahiplerse ne de güzel görünürler öyle değil mi? Bazılarının tüyleri yere kadar uzanırken, bazıları bembeyaz yumuşak tüylere sahiplerdir. Size uzun tüylü köpek ırklarından örnekler vereceğiz ama öncesinde onlarla ilgili birkaç bilgi verelim.

Uzun tüylü köpeklerin çok tüy döktüğünden endişe edilir. Her köpek az ya da çok tüy döker. Uzun tüylü köpekler kısa tüylülere göre daha çok tüy dökerler, bu doğrudur. Fakat tüy dökmenin genel olarak ırka göre değişkenlik gösterdiğini söylemekte fayda var. Örneğin Yorkshire Terrier uzun tüylü olmasına rağmen çok az tüy döker. Yine de Yorkshire Terrier de dökülen tüylerin temizlenmesi ve ölü derinin atılması için diğer tüm uzun tüylü köpekler gibi düzenli bakıma ihtiyaç duyar. Düzenli fırçalama, düzenli banyo olmazsa olmazdır.

Her yazımızda söylediğimiz gibi bu yazımızda da yineleyelim. Siz, siz olun; bir köpeğin yalnızca uzun tüylü olmasından dolayı bakımını üstlenmeyin. Bakmanız, araştırmanız, üzerinde düşünmeniz gereken başka başka konular var. Lütfen onları es geçmeyin. Bunun için IRK SEÇİMİ yazımıza ve KÖPEĞİMİ BUL sayfamıza göz atabilirsiniz.

Haydi şimdi uzun tüylü sevimlilik abidesi ırklara bir bakalım: